Kaks vaba tarkvara projekti, mida asun võrdlema arenduse vaatenurgast, omavad mitmeski mõttes ühisjooni: tegemist on operatsioonisüsteemidega ja mõlemad kuuluvad taksonoomiliselt UNIXi-laadsete hulka. Võtan vaatluse alla Linuxi ja BSD.
Linuxi näol on tegemist ilmselt ühe tuntuima näitega vabast ja avatud lähtekoodiga arendusmudeliga tarkvarast. Lähtekood on avatud ja igaühel on võimalus seda kasutada, muuta ja seejärel levitada. Linuxi arendusmudel just sageli niisugune välja näebki, et kui kasutajale tundub pingviinilaadne tarkvara vajalik, siis püüab ta ka ise seda parandada ja arendada. Programmeerimise oskuse puudumine ei sea veel ületamatuid piire -- dokumentatsiooni kirjutamine, tõlkimine ja testimine muudavad kõik oma panuse Linuxi muutmisel paremaks ja kvaliteetsemaks. Lisaks vabatahtlikele osalevad arenduses ka suured arvutifirmad ja märkimata ei saa jätta ka distributsioone haldavaid ettevõtteid.
BSD juured ulatuvad juba 70ndatesse. Antud operatsioonisüsteem koosneb kolmest osast: tuum, kasutajamaailm ja kolmandate osapoolte tarkvara. Neist kahte esimest arendatakse koos. Vabavaralise versioonihalduse tarkvaraga CVS antakse ligipääs arendajatele tervele lähtekoodile.
No comments:
Post a Comment